Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s
The chemical formula for ammonia is NH3. So first, you need to find the molar mass of ammonia (how many grams in one mole).
N=14g
H3=3g
So one mole of NH3 is 17 grams, you can divide 82.9 grams by 17 grams to find the number of molecules. The answer should be 4.876 moles (molecules) of ammonia. Hope this helps!
Electrochemical cell representation for above reaction is,
Br-/Br2//I2/I-
Reaction at Anode: Br2 + 2e- → 2Br- (1)
Reaction at Cathode: 2I- → I2 + 2e- (2)
Standard reduction potential for Reaction 1 = Ered(anode) = 1.066 v
Standard reduction potential for Reaction 2 = Ered(cathode) = 0.535 v
Eo cell = Ered(cathode) - Ered(anode)
= 0.535 - 1.066
= -0.531v
Now, we know that ΔGo = -nF (Eo cell) ..............(3)
Also, ΔGo = RTln(K) ..........(4)
Equation 3 and 4 we get,
ln (K) = nF (Eo cell) / RT
= 2 X 96500 X (-0.531)/ (8.314 X 298)
∴ K = 1.085 X 10^-18.
Answer:
Mass of ethane which is contained in 50 mL is 4.25 g
Explanation:
13.9% by mass, means that in 100 g of solution, we have 13.9 grams of solute.
Density of solution is 0.611 g/mL
Volume of solution is 50 mL
Density = mass of solution / 50mL
0.611 g/mL . 50 mL = mass of solution → 30.55 g
Now, the rule of three.
In 100 grams of solution we have 13.9 grams of solute
30.5 grams of solution we have (30.55 . 13.9) / 100 = 4.25 g