Answer:
The Moon weighs about 7.349*10^22 kg
How much does “an elephant” weigh? Grown-up elephants vary between 1.7 tons (small wood elephant cow) and 6 tons (big African elephant bull). Let us pick 2.720 tons or 2720 kg as an average weigh one, this is valid for Asian elephants.
A mole of elephants weighs 6.022 * 10^23 x 2720 kg = 1.638 * 10^27 kg.
That is 1,638 * 10^27 / 7,349*10^22 = 22289 times more.
Answer: The answer would be, "Has mass of 1 amu".
Explanation:
C) change to water at the same temperature
Explanation:
Adding 334Joules of heat to one gram of ice at STP will cause ice to change to water at the same temperature.
- The heat of fusion is the amount of energy needed to melt a given mass of a solid
- It is also conversely the amount of energy removed from a substance to freeze it.
- The addition of this energy does not cause a decrease or increase in temperature.
- Only a phase change occurs.
Learn more:
Heat of fusion brainly.com/question/4050938
#learnwithBrainly
Answer:
1) 0.009 61 g C; 2) 0.008 00 mol C
Step-by-step explanation:
You know that you will need a balanced equation with masses, moles, and molar masses, so gather all the information in one place.
M_r: 12.01 44.01
C + ½O₂ ⟶ CO₂
m/g: 0.352
1) <em>Mass of C
</em>
Convert grams of CO₂ to grams of C
44.01 g CO₂ = 12.01 g C
Mass of C = 0.352 g CO₂ × 12.01 g C/44.01 g CO₂
Mass of C = 0.009 61 g C
2) <em>Moles of C
</em>
Convert mass of C to moles of C.
1 mol C = 12.01 g C
Moles of C = 0.00961 g C × (1 mol C/12.01 g C)
Moles of C = 0.008 00 mol C
All the carbon comes from Compound A, so there are 0.008 00 mol C in Compound A.
Answer :
The balanced chemical reaction will be,

Explanation :
Balanced chemical reaction : It is defined as the reaction in which the number of atoms of individual elements present on reactant side must be equal to the product side.
If the amount of atoms of each type on the left and right sides of a reaction differs then to balance the equation by adding coefficient in the front of the elements or molecule or compound in the chemical equation.
The coefficient tell us about that how many molecules or atoms present in the chemical equation.
When sulfuric acid react with potassium hydroxide then it react to give potassium sulfate and water as a product. This reaction is known as acid-base reaction.
The balanced chemical reaction will be,
