Answer:
are present in solution.
Explanation:
Molarity of the solution = 0.210 M
Volume of the solution = 65.5 ml = 0.0655 L
Moles of aluminum iodide= n


n = 0.013755 moles of aluminum iodide
1 mole of aluminum iodide contains 3 moles of iodide ions:
Then 0.013755 moles of aluminum iodide will contain:
of iodide ions
Number of iodide ions in 0.041265 moles:

are present in solution.
Answer:
The specific heat of the metal is 0.466 
Explanation:
Calorimetry is the measurement and calculation of the amounts of heat exchanged by a body or a system.
The equation that allows calculating heat exchanges is:
Q = c * m * ΔT
where Q is the heat exchanged by a body of mass m, made up of a specific heat substance c and where ΔT is the temperature variation.
In this case:
- Q= 2330 J
- c= ?
- m= 25 g
- ΔT= 200 °C
Replacing:
2330 J= c*25 g* 200 °C
Solving:

c=0.466 
<u><em>The specific heat of the metal is 0.466 </em></u>
<u><em></em></u>
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since we have grams of iron (III) oxide whose molar mass is 159.69 g/mol are able to compute the produced grams of iron by using its atomic mass that is 55.845 g/mol and their 2:4 molar ratio in the chemical reaction:

Best regards.
Le Chatelier's principle simply explains how equilibria change as you change the conditions of a reaction. If you have a reaction that is at equilibrium lets say (A + 2B <--> C + D) by removing C or D we can drive the reaction forward and products more products. I can provide a more in-depth description if needed.
Ferromagnesian silicate minerals (i looked it up)