Answer:
the volume = 9.99 ml
Explanation:
in your Q we need to calculate the volume does the pipet deliver so , we are going to use this formula:
the volume = mass / density
here we need to know the density of water at a certain temperature 19 degrees Celsius ,so I used an external source to get the density of water at 19 degrees Celsius because it is changing with different temperatures
where mass here = 9.98 g
and the density of water at temperature 19 degrees Celsius= 0.998405mL
-1
by substitution :
the volume = 9.98 g / 0.998405mL
-1
≅ 9.996 ml = 10 ml
Answer:
Explanation:
Fe⁺³ + SCN⁻ = FeSCN²⁺
x x x
If x mole of Fe⁺³ reacted , unreacted Fe⁺³ = .02 - x
Remaining SCN⁻ unreacted = .1 - x
K_c = [ FeSCN²⁺] / [Fe⁺³] [ SCN⁻]
1.1 x 10³ = x / ( .02 - x ) (.1 - x )
1100 = x / .002 - .12x ( neglecting x² )
x = .0165
Concentration of Fe⁺³ = .02 - x = .0035 M
Concentration of SCN⁻ = .1 - x = .0835 M
Concentration of FeSCN²⁺ = x = .0165M
Answer:
...................................................................................
Answer:

Explanation:
Hello!
In this case, since the formation reaction of a compound is undergone when the pure elements composing it are combined, for gaseous hydrogen peroxide, gaseous diatomic hydrogen and oxygen (standard state) must be combined in order to obtain the gaseous hydrogen peroxide as shown below:

Whereas it is proved there are two hydrogen and oxygen atoms at each side of the chemical equation and therefore it is balanced.
Best regards!
We first calculate for the number of moles of NaOH by dividing the given mass by the molar mass of NaOH which is equal to 40 g/mol. Solving,
moles of NaOH = (68.4 g/ 40 g/mol) = 1.71 moles NaOH
Then, we divide the calculate number of moles by the volume in liters.
molarity = (1.71 moles NaOH / 0.875 L solution)
molarity = 1.95 M