Answer:
The correct answer is 28.2 %.
Explanation:
Based on the given question, the partial pressures of the gases present in the trimix blend is 55 atm oxygen, 50 atm helium, and 90 atm nitrogen. Therefore, the sum of the partial pressure of gases present in the blend is,
Ptotal = PO2 + PN2 + PHe
= 55 + 90 + 50
= 195 atm
The percent volume of each gas in the trimix blend can be determined by using the Amagat's law of additive volume, that is, %Vx = (Px/Ptot) * 100
Here Px is the partial pressure of the gas, Ptot is the total pressure and % is the volume of the gas. Now,
%VO2 = (55/195) * 100 = 28.2%
%VN2 = (90/195) * 100 = 46%
%VHe = (50/195) * 100 = 25.64%
Hence, the percent oxygen by volume present in the blend is 28.2 %.
Answer:
Explanation:
CHECK THE ATTACHMENT FOR THE COMPLETE QUESTION AND THE DETAILED EXPLANATION
NOTE:
Equatorial atoms are referred to atoms that are attached to carbons in the cyclohexane ring which is found at the equator of the ring.
Axial atoms are atoms that exist in a bond which is parallel to the axis of the ring in cyclohexane
The given dehydration equation is,

Cadmiumnitrate tetrahydrate when heated dehydrates releasing the combined water as water vapor. The reaction produces 4 moles of gaseous product water vapor. So, the degree of disorder or randomness increases. Hence, the sign of change in entropy is positive.
This reaction is spontaneous at room temperature even if it is endothermic as the sign of change in entropy is positive.
Answer:
104.84 moles
Explanation:
Given data:
Moles of Boron produced = ?
Mass of B₂O₃ = 3650 g
Solution:
Chemical equation:
6K + B₂O₃ → 3K₂O + 2B
Number of moles of B₂O₃:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 3650 g/ 69.63 g/mol
Number of moles = 52.42 mol
Now we will compare the moles of B₂O₃ with B from balance chemical equation:
B₂O₃ : B
1 : 2
52.42 : 2×52.42 = 104.84
Thus from 3650 g of B₂O₃ 104.84 moles of boron will produced.
The accepted concentration of chlorine is 1.00 ppm that is 1 gram of chlorine per million of water.
The volume of water is
.
Since, 1 gal= 3785.41 mL
Thus, 
Density of water is 1 g/mL thus, mass of water will be
.
Since, 1 grams of chlorine →
grams of water.
1 g of water →
g of chlorine and,
of water →86.6 g of chlorine
Since, the solution is 9% chlorine by mass, the volume of solution will be:

Thus, volume of chlorine solution is 9.62\times 10^{2} mL.