From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams
Answer:
0.077 M
Explanation:
Data Given :
The concentration of half normal (NaCl) saline = 0.45g / 100 g
So,
Volume of Solution = 100 g = 100 mL
Volume of Solution in Liter = 100 mL / 1000
Volume of Solution = 0.1 L
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Molarity:
Molarity is the representation of the solution. It is amount of solute in moles per liter of solution and represented by M
Formula used for Molarity
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
Now to find number of moles of Nacl
no. of moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass
no. of moles of NaCl = 0.45g / 58.44 g/mol
no. of moles of NaCl = 0.0077 g
Put values in the eq (1)
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
M = 0.0077 g / 0.1 L
M = 0.077 M
So the molarity of half-normal saline solution (0.45% NaCl) = 0.077 M
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
The mass of solid lead would displace exactly 234.6 liters of water should be <span>2,674,440</span>
Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>
Answer:
1.The diagram is attached
2.sodium alginate is a polymer which can be extracted from brown seaweed and is used for defloculating, gelling and thickening
Used also in dermatological preparation
Used in adhensive paste