Answer:
The correct answer is 28.2 %.
Explanation:
Based on the given question, the partial pressures of the gases present in the trimix blend is 55 atm oxygen, 50 atm helium, and 90 atm nitrogen. Therefore, the sum of the partial pressure of gases present in the blend is,
Ptotal = PO2 + PN2 + PHe
= 55 + 90 + 50
= 195 atm
The percent volume of each gas in the trimix blend can be determined by using the Amagat's law of additive volume, that is, %Vx = (Px/Ptot) * 100
Here Px is the partial pressure of the gas, Ptot is the total pressure and % is the volume of the gas. Now,
%VO2 = (55/195) * 100 = 28.2%
%VN2 = (90/195) * 100 = 46%
%VHe = (50/195) * 100 = 25.64%
Hence, the percent oxygen by volume present in the blend is 28.2 %.
M= #moles / L
4.35/.75 = 5.6
Answer:
The volume that this same amount of air will occupy in his lungs when he reaches a depth of 124 m is - 0.27 L.
Explanation:
Using Boyle's law

Given ,
V₁ = 3.6 L
V₂ = ?
P₁ = 1.0 atm
P₂ = 13.3 atm (From correct source)
Using above equation as:




The volume that this same amount of air will occupy in his lungs when he reaches a depth of 124 m is - 0.27 L.
Answer : The correct option is A.
Explanation :
Enzyme-catalyzed reaction :
Enzyme act as a biological catalyst and the role of catalyst is to increase the rate of chemical reaction by lowering the activation energy.
Most of the chemical reactions are slow in the absence of enzyme but in the presence of enzyme, the reaction become faster. That means the Enzyme accelerate the rate of reaction.
Therefore, the correct answer is the reaction is faster than the same reaction in the absence of the enzyme.
Answer:
Explanation:
Percent composition is percentage by the mass of element present in the compound.
The formula for chromium(III) nitrate is 
Molar mass of chromium(III) nitrate = 238.011 g/mol
1 mole of chromium(III) nitrate contains 9 moles of oxygen
Molar mass of oxygen = 16 g/mol
So, Mass= Molar mass*Moles = 16*9 g = 144 g