First we have to convert:145 pm = 145 * 10^(-12) m36 cm = 360 mm = 360 * 10^(-3) mn = 360 * 10^(-3) m / 145 * 10^(-12) m = = 360 * 10^(-3) * 10^(12) / 145 = = 2.482758621 * 10^(9) or:2,482,758,621 atoms.
Answer:
Explanation:
1. Change object motion - unbalanced force
2. Push or pull - Balanced forces do not cause a change in motion. When balanced forces act on an object at rest, the object will not move. If you push against a wall, the wall pushes back with an equal but opposite force. Neither you nor the wall will move. Forces that cause a change in the motion of an object are unbalanced forces. So if object move it is unbalanced.
3. Have direction - unbalanced force
4. Do not change objects motion - balanced force
5. Net force does not =0 - unbalanced force
6.net force =0 - balanced force
Answer: Option (c) is the correct answer.
Explanation:
A chemical reaction is defined as the reaction where a chemical bond will break in order to form a new bond due to the formation of a new substance.
For example, 
Here, NaCl is the new substance that is formed. A chemical reaction will always bring change in chemical composition of a substance.
The production of hydrogen gas from water, the tarnishing of a copper penny, charging a cellular phone and burning a plastic water bottle are all chemical reactions.
Whereas a reaction where no change in chemical composition of a substance takes place is known as a physical reaction.
For example, chopping a log into sawdust will change the shape but it will not bring any change in chemical composition of the substance.
Thus, we can conclude that in the following list, only chopping a log into sawdust is not an example of a chemical reaction.
This method of quantitative determination of percent purity is titrimetric reactions. These reactions most commonly involve neutralization reactions between an acid and a base. Then, we look at the neutralization reaction:
H₂C₂O₄ + 2 NaOH ⇒ Na₂C₂O₄ + 2 H₂O
So, we do the stoichiometric calculations. The important data we should know is the molar mass of oxalic acid which is equal to 90 g/mol.
(0.2283 mol/L NaOH * 0.3798 L * 1 mol H₂C₂O₄/ 2mol NaOH * 90 g/mol H₂C₂O₄) ÷ 0.7984 g *100%
= 488%
This is impossible. The purity can't be more than 100%. Looking at our calculations and the balance reaction, all steps were done correctly. So, I think there is some typographical error in the given. The mass of the sample should be 7.984 g. Then, the answer would be 48.87% purity.
Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.