Molar mass CaCl₂ = 110.98 g/mol
Number of moles:
1 mole CaCl₂ ---------> 110.98 g
n mole CaCl2 ---------> 85.3 g
n = 85.3 / 110.98
n = 0.7686 moles of CaCl₂
Volume = ?
M = n / V
0.788 = 0.7686 / V
V = 0.7686 / 0.788
V = 0.975 L
hope this helps!
Specific heat means the amount heat needed when unit mass of a substrate increase one degree of temperature. So the specific heat = the heat absorbed/(the mass of the substrate * change in temperature) = 264.4/(16*35)=0.472 J/(g*℃)
When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.
Answer:
The volume of the sample is 17.4L
Explanation:
The reaction that occurs requires the same amount of CO and NO. As the moles added of both reactants are the same you don't have any limiting reactant. The only thing we need is the reaction where 4 moles of gases (2mol CO + 2mol NO) produce 3 moles of gases (2mol CO2 + 1mol N2). The moles produced are:
0.1800mol + 0.1800mol reactants =
0.3600mol reactant * (3mol products / 4mol reactants) = 0.2700 moles products.
Using Avogadro's law (States the moles of a gas are directly proportional to its pressure under constant temperature and pressure) we can find the volume of the products:
V1n2 = V2n1
<em>Where V is volume and n moles of 1, initial state and 2, final state of the gas</em>
Replacing:
V1 = 23.2L
n2 = 0.2700 moles
V2 = ??
n1 = 0.3600 moles
23.2L*0.2700mol = V2*0.3600moles
17.4L = V2
<h3>The volume of the sample is 17.4L</h3>
The accepted concentration of chlorine is 1.00 ppm that is 1 gram of chlorine per million of water.
The volume of water is
.
Since, 1 gal= 3785.41 mL
Thus, 
Density of water is 1 g/mL thus, mass of water will be
.
Since, 1 grams of chlorine →
grams of water.
1 g of water →
g of chlorine and,
of water →86.6 g of chlorine
Since, the solution is 9% chlorine by mass, the volume of solution will be:

Thus, volume of chlorine solution is 9.62\times 10^{2} mL.