Molar mass CaCl₂ = 110.98 g/mol
Number of moles:
1 mole CaCl₂ ---------> 110.98 g
n mole CaCl2 ---------> 85.3 g
n = 85.3 / 110.98
n = 0.7686 moles of CaCl₂
Volume = ?
M = n / V
0.788 = 0.7686 / V
V = 0.7686 / 0.788
V = 0.975 L
hope this helps!
The correct answer is B. H2SO4 + B(OH)3 B2(SO4)3 + H2O
Hope this helps!
Explanation:
As the given reaction is as follows.
So, according to the balanced equation, it can be seen that rate of formation of
will be twice the rate of disappearance of
.
And, it is known that rate of disappearance of reactant will be negative and rate of formation of products will be positive value.
This means that,
Rate of the reaction = -Rate of disappearance of
=
=
=
M/s
Therefore, calculate the rate of formation of
as follows.
Rate of formation of
=
=
M/s
Thus, we can conclude that the rate of formation of
is
M/s.
I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.