Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>
There’s no question for me to answer ?
Answer:
0.3023 M
Explanation:
Let Picric acid = 
So,
+
⇄
+ 
The ICE table can be given as:
+
⇄
+ 
Initial: 0.52 0 0
Change: - x + x + x
Equilibrium: 0.52 - x + x + x
Given that;
acid dissociation constant (
) = 0.42
![K_a = \frac{[H_3O^+][Picric^-]}{H_{picric}}](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BPicric%5E-%5D%7D%7BH_%7Bpicric%7D%7D)
![0.42 = \frac{[x][x]}{0.52-x}}](https://tex.z-dn.net/?f=0.42%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Bx%5D%5Bx%5D%7D%7B0.52-x%7D%7D)
![0.42 = \frac{[x]^2}{0.52-x}}](https://tex.z-dn.net/?f=0.42%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Bx%5D%5E2%7D%7B0.52-x%7D%7D)
0.42(0.52-x) = x²
0.2184 - 0.42x = x²
x² + 0.42x - 0.2184 = 0 -------------------- (quadratic equation)
Using the quadratic formula;
; ( where +/- represent ± )
= 
= 
=
OR 
=
OR 
=
OR 
= 0.30225 OR - 0.72225
So, we go by the +ve integer that says:
x = 0.30225
x = [
] = [
] = 0.3023 M
∴ the value of [H3O+] for an 0.52 M solution of picric acid = 0.3023 M (to 4 decimal places).
Answer:
Moles of KOH in 1000 mL solution = 0.255 moles
Moles of KOH in 1 mL solution = 0.255/1000 = 0.000255 moles
Moles in 95 mL solution = (95 * 255)/1000000 = 24225/1000000
Moles of KOH in 95 mL 0.255M solution = 0.024225 moles