Answer:
The specific heat of the alloy 
Explanation:
Mass of an alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Mass of water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
From energy balance equation
Heat lost by alloy = Heat gain by water
[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This is the specific heat of the alloy.
Answer:
Upper F subscript 2 (g) plus upper C a (s) right arrow with delta above upper C a upper F subscript 2 (s).
Explanation:
This is a chemical reaction problem.
In expressing any chemical reaction, we need to understand that there are reactants and products.
- The reactants are the species on the left hand side that are combining.
- The products are the species on the right hand side that are formed.
- Every chemical reaction is obeys the law of conservation of matter i.e equal number of matter on both sides.
Using the statement of this problem, we can deduce that;
Reactants are Fluorine gas and Calcium metal
Product is Calcium Fluoride
Note: A metal is a solid(s) and powder is a solid(s). A gas is denoted as (g). They depict the state of the species reacting.
F₂
+ Ca
→ CaF₂
We can see that equal number of atoms are on both sides of the expression.
Answer:
benzamide
Explanation:
Compound melting Point ,ºC Melting Pont Mixture, ºC
X 131 - 133
trans-cinnamic 133 - 134 110 - 120
acid
benzamide 128 - 130 130-132
malic acid 131 -133 114 -124
Benzoin 135 - 137 108 - 116
The compound X is benzamide since the melting point range is the one closest to this compound ( 130-132 ºC)
The reason there is not an exact match is not due due to the presence of impurities. The presence of impurities always lower the melting point ( it is a coligative property such as the melting point depresion of salt and water )
The reason for the deviation must be be some other factors such as preparation of the sample in the capillary, errors in reading the thermometer, rate of heating, etc.
Answer:
Explanation:
wavelength λ = 12.4 x 10⁻² m .
energy of one photon = h c / λ
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸ / 12.4 x 10⁻²
= 1.6 x 10⁻²⁴ J .
Let density of coffee be equal to density of water .
mass of coffee = 255 x 1 = 255 g
heat required to heat up coffee = mass x specific heat x rise in temp
= 255 x 4.18 x ( 62-25 )
= 39438.3 J .
No of photons required = heat energy required / energy of one photon
= 39438.3 / 1.6 x 10⁻²⁴
= 24649 x 10²⁴
= 24.65 x 10²⁷ .