Answer:
There were 0.00735 moles Pb^2+ in the solution
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the KI solution = 73.5 mL = 0.0735 L
Molarity of the KI solution = 0.200 M
Step 2: The balanced equation
2KI + Pb2+ → PbI2 + 2K+
Step 3: Calculate moles KI
moles = Molarity * volume
moles KI = 0.200M * 0.0735L = 0.0147 moles KI
Ste p 4: Calculate moles Pb^2+
For 2 moles KI we need 1 mol Pb^2+ to produce 1 mol PbI2 and 2 moles K+
For 0.0147 moles KI we need 0.0147 / 2 = 0.00735 moles Pb^2+
There were 0.00735 moles Pb^2+ in the solution
Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Yes it is correct for that answer
Answer:
The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
Explanation:
It takes 839 kJ/mol to break a carbon-carbon triple bond.
Energy required to break 1 mole of carbon-carbon triple bond = E = 839 kJ
E = 839 kJ/mol = 839,000 J/mol
Energy required to break 1 carbon-carbon triple bond = E'

The energy require to single carbon-carbon triple bond will corresponds to wavelength which is required to break the bond.
(Using planks equation)


The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
M=11.20 g
m(H₂)=0.6854 g
M(H₂)=2.016 g/mol
M(Mg)=24.305 g/mol
M(Zn)=65.39 g/mol
w-?
m(Mg)=wm
m(Zn)=(1-w)m
Zn + 2HCl = ZnCl₂ + H₂
m₁(H₂)=M(H₂)m(Zn)/M(Zn)=M(H₂)(1-w)m/M(Zn)
Mg + 2HCl = MgCl₂ + H₂
m₂(H₂)=M(H₂)m(Mg)/M(Mg)=M(H₂)wm/M(Mg)
m(H₂)=m₁(H₂)+m₂(H₂)
m(H₂)=M(H₂)(1-w)m/M(Zn)+M(H₂)wm/M(Mg)=M(H₂)m{(1-w)/M(Zn)+w/M(Mg)}
m(H₂)=M(H₂)m{(1-w)/M(Zn)+w/M(Mg)}
(1-w)/M(Zn)+w/M(Mg)=m(H₂)/{M(H₂)m}
1/M(Zn)-w/M(Zn)+w/M(Mg)=m(H₂)/{M(H₂)m}
w(1/M(Mg)-1/M(Zn))=m(H₂)/{M(H₂)m}-1/M(Zn)
w=[m(H₂)/{M(H₂)m}-1/M(Zn)]/(1/M(Mg)-1/M(Zn))
w=0.583 (58.3%)