Molarity = number of moles of solute/liters of solution
number of moles of solute = molarity x liters of solution
Part (a): <span>30.00 ml of 0.100m Cacl2
number of moles of CaCl2 = 0.1 x 0.03 = 3x10^-3 moles
1 mole of CaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 3x10^-3 moles of CaCl2 contains 6x10^-3 moles of chlorine
Part (b): </span><span>10.0 ml of 0.500m bacl2
number of moles of BaCl2 = 0.5 x 0.01 = 5x10^-3 moles
1 mole of BaCl2 contains 2 moles of chlorine, therefore 5x10^-3 moles of BaCl2 contains 10x10^-3 moles of chlorine
Part (c): </span><span>4.00 ml of 1.000m nacl
number of moles of NaCl = 1 x 0.004 = 0.004 moles
1 mole of NaCl contains 1 mole of chlorine, therefore 4x10^-3 moles of NaCl contains 4x10^-3 moles of chlorine
Part (d): </span><span>7.50 ml of 0.500m fecl3
number of moles of FeCl3 = 0.5 x 0.0075 = 3.75x10^-3 moles
1 mole of FeCl3 contains 3 moles of chlorine, therefore 3.75x10^-3 moles of FeCl3 contains 0.01125 moles of chlorine
Based on the above calculations, the correct answer is (d)</span>
To calculate the new pressure, we can use Boyle’s law to relate these two scenarios (Boyle’s law is used because the temperature is assumed to remain constant). Boyle’s law is:
P1V1 = P2V2,
Where “P” is pressure and “V” is volume. The pressure and volume of the first scenario is 215 torr and 51 mL, respectively, and the second scenario has a volume of 18.5 L (18,500 mL) and the unknown pressure - let’s call that “x”. Plugging these into the equation:
(215 torr)(51 mL) =(“x” torr)(18,500 mL)
x = 0.593 torr
The final pressure exerted by the gas would be 0.593 torr.
Hope this helps!
Molar mass <span>CH2BrCH2Br = 188.0 g/mol
1 mole ---------- 188.0 g
</span>0.500 moles ----- ?
mass = 0.500 * 188.0 / 1
= 94.0 g
Answer C
hope this helps!
Answer:
The possible structures are ketone and aldehyde.
Explanation:
Number of double bonds of the given compound is calculated using the below formula.

=Number of double bonds
= Number of carbon atoms
= Number of hydrogen atoms
= Number of nitrogen atoms
The number of double bonds in the given formula - 

The number of double bonds in the compound is one.
Therefore, probable structures is as follows.
(In attachment)
The structures I and III are ruled out from the probable structures because the signal in 13C-NMR appears at greater than 160 ppm.
alkene compounds I and II shows signal less than 140 ppm.
Hence, the probable structures III and IV are given as follows.
The carbonyl of structure I appear at 202 and ketone group of IV appears at 208 in 13C, which are greater than 160.
Hence, the molecular formula of the compound
having possible structure in which the signal appears at greater than 160 ppm are shown aw follows.