Answer: -227 kJ
Explanation:
The balanced chemical reaction is,

The expression for enthalpy change is,
![\Delta H=\sum [n\times \Delta H_f(product)]-\sum [n\times \Delta H_f(reactant)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%3D%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20H_f%28product%29%5D-%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20H_f%28reactant%29%5D)
![\Delta H=[(n_{CO_2}\times \Delta H_{CO_2})+ n_{H_2O}\times \Delta H_{H_2O})]-[(n_{C_2H_2}\times \Delta H_{C_2H_2})+(n_{O_2}\times \Delta H_{O_2})]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%3D%5B%28n_%7BCO_2%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BCO_2%7D%29%2B%20n_%7BH_2O%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BH_2O%7D%29%5D-%5B%28n_%7BC_2H_2%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BC_2H_2%7D%29%2B%28n_%7BO_2%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BO_2%7D%29%5D)
where,
n = number of moles
(as heat of formation of substances in their standard state is zero
Now put all the given values in this expression, we get
![-1255.8=[(2\times -393.5)+(1\times -241.8)]-[(1\times \Delta H_{C_2H_2})+(\frac{5}{2}\times 0)]](https://tex.z-dn.net/?f=-1255.8%3D%5B%282%5Ctimes%20-393.5%29%2B%281%5Ctimes%20-241.8%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BC_2H_2%7D%29%2B%28%5Cfrac%7B5%7D%7B2%7D%5Ctimes%200%29%5D)
![-1255.8=[(-787)+(-241.8)]-[(1\times \Delta H_{C_2H_2})+(0)]](https://tex.z-dn.net/?f=-1255.8%3D%5B%28-787%29%2B%28-241.8%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BC_2H_2%7D%29%2B%280%29%5D)

Therefore, the enthalpy change for
is -227 kJ.
I dont know but do you know da wae brudda?
Answer:
110ml
Explanation:
<em>Using the dilution equation, C1V1 = C2V2</em>
<em>Where C1 is the initial concentration of solution</em>
<em>C2 is final concentration of solution</em>
<em>V1 is intital volume of solution</em>
<em>V2 is final volume of solution.</em>
From the question , C1=6M, C2=0.5M, V1=10ml, V2=?



volume of water added = final volume -initial volume
= 120-10
=110ml
CaCO3(s) ⟶ CaO(s)+CO2(s)
<span>
moles CaCO3: 1.31 g/100 g/mole CaCO3= 0.0131 </span>
<span>
From stoichiometry, 1 mole of CO2 is formed per 1 mole CaCO3,
therefore 0.0131 moles CO2 should also be formed.
0.0131 moles CO2 x 44 g/mole CO2 = 0.576 g CO2 </span>
Therefore:<span>
<span>% Yield: 0.53/.576 x100= 92 percent yield</span></span>
Answer:
Final pressure = 2.3225 atm
Amontons’s law states that
At constant volume and number of molecules, the pressure of a given mass of gas is directly proportional to its temperature
Explanation:
Temperature causes increased excitement of gas molecules increasing the number of collisions with the walls of the container which is sensed as increase in pressure
Amontons’s law: P/T = Constant at constant V and n
That is P1/T1 = P2/T2
Where temperature is given in Kelvin
Hence T1 of 10°C = 273.15 + 10 = 283.15K
Also temperature T2 of 40°C = 313.15 K
Hence
P2 = (P1/T1)×T2 = (2.1/283.15)×313.15 = 2.3225 atm