To determine the time it takes to completely vaporize the given amount of water, we first determine the total heat that is being absorbed from the process. To do this, we need information on the latent heat of vaporization of water. This heat is being absorbed by the process of phase change without any change in the temperature of the system. For water, it is equal to 40.8 kJ / mol.
Total heat = 40.8 kJ / mol ( 1.50 mol ) = 61.2 kJ of heat is to be absorbed
Given the constant rate of 19.0 J/s supply of energy to the system, we determine the time as follows:
Time = 61.2 kJ ( 1000 J / 1 kJ ) / 19.0 J/s = 3221.05 s
Answer:
will have a greater partial charge.
Explanation:
A polar covalent bond is defined as the bond which is formed when there is a low difference of electronegativities between the atoms, thus resulting in charge difference. Example: 
Non-polar covalent bond is defined as the bond which is formed when there is no difference of electronegativities between the atoms and thus there is no charge difference. Example: 
Ionic bond is formed when there is complete transfer of electron from a highly electropositive metal to a highly electronegative non metal. The electronegative difference between the elements is high. The charges on cation and anion neutralise each other. Example: 
Thus as
will have greater partial charge.
Answer:
The maximum mass of water produced is 
Explanation:
From the question we are told that
The mass of sucrose is 
The chemical formula for sucrose is 
The chemical equation for the dissociation of sucrose is

The number of moles of sucrose can be evaluated as

Where Z is the molar mass of sucrose which has a constant value of

So


From the chemical equation one mole of sucrose produces 11 moles of water so 0.585 moles of sucrose will produce x moles of water
Therefore


Now the mass of water produced is mathematically represented as

Where
is the molar mass of water with a constant values of 
So


First, lets write the equation: CuBr--> Cu+2 + Br-
then, write the Ksp expression: Ksp= [Cu+2] [Br-]= 6.3 x 10-9
We let x be the concentration of Ksp that dissolved. Ksp= (x) (x)= 6.3 x 10-9.
Now we solve for x
X^2= 6.3x10-9
x= square root(6.3x10-9)
x= 7.94x10-5
Answer:
The answer to your question is letter C
Explanation:
Data
Volume = 2 L
Molarity = 0.100 M
Molecular weight Na₂CO₃ = (2 x 23) + (1 x 12) + (3 x 16)
= 46 + 12 + 48
= 106 g
Process
1.- Calculate the grams of Na₂CO₃ needed
106 g ---------------- 1 mol
x ---------------- 0.1 moles
x = (0.1 x 106) / 1
x = 10.6 g
2.- Calculate the grams of Na₂CO₃ needed for 2 liters of solution
10.6 g -------------- 1 liter
x -------------- 2 liters
x = (10.6 x 2) / 1
x = 21.2 grams of Na₂CO₃