Answer:
A) 3.59 cm
Explanation:
Given that :-
The density of the gold ingot = 
Given that:- Mass = 5.50 lbs
Also, considering the conversion of lbs to g as shown below:-
1 lb = 453.592 g
Thus,
Mass =
= 2494.756 g
The volume = Length*Breadth*Height
Given that:- Length = 12.0 cm , Breadth = 3.00 cm
Considering the expression for density as:-


Solving for height, we get that:-
Height=3.59 cm
<span>Density is a value for
mass, such as kg, divided by a value for volume, such as m3. Density is a
physical property of a substance that represents the mass of that substance per
unit volume. We calculate as follows:
PV = nRT
PV = mRT/ Molar mass
m/V = P(molar mass)/RT
Density = P(molar mass)/RT
Density = 2.0 ( 30.97 ) / 0.08206 ( 20 + 273.15) = 2.57 g/L <----First option</span>
Answer:


Explanation:
Hello,
In this case, we can compute the mole fraction of benzene by using the following formula:

Whereas n accounts for the moles of each substance, thus, we compute them by using molar mass of benzene and cyclohexane:

Thus, we compute the mole fraction:

Next, for the molality, we define it as:

Whereas we also use the moles of benzene but rather than the moles of cyclohexane, its mass in kilograms (0.08074 kg), thus, we obtain:

Or just 0.990 m in molal units (mol/kg).
Best regards.
Answer:
The correct option is c
Explanation:
The chemical equation for the reaction of Z-4,5-dimethyloct-4-ene and HCl is shown on the first uploaded image
Now looking at the product we see that there are two who has four different groups attached to them this carbon are known as chiral carbons hence the product formed is a pair of diastereomers