Answer:
So she is very anxious because she has to wait 345600 seconds
Explanation:
60 second = 1 minute
60 minute = 1 hour
1 hour has 3600 seconds (60*60)
24 hour = 1 day
3600 second * 24 hours =
1 day has 86400 seconds so in four days
86400 * 4 = 345600
Answer:
About 0.08486 moles
Explanation:
PV=nRT, when P is the pressure in atmospheres, V is the volume in liters, n is the number of moles, R is the universal gas constant, and T is the temperature in Kelvin.

moles
Hope this helps!
Less friction to stop the wheel from turning
The trick for this problem is to understand atomic mass: the fact that different atoms have different masses. What we need to do is add up all the atomic masses of the compound and work out the ratio of mass of water to the mass of sodium carbonate. Atomic masses are often given for each atom in the periodic table, but you can look them up on google too.
You can do this by adding up individual atoms for each molecule, or you can shortcut and lookup the molar mass of the compound (i.e.the task already done for you).
The molar mass of water is 18.01g/mole so for 10 moles of water we have a mass of 180.1g.
The molar mass of sodium carbonate is 106g/mole (google).
So the total mass of the sodium carbonate decahydrate compound is 180.1+106 = 286.1g, of which water would make up 180.1g, so the percentage of water is is 180.1/286.1 = 0.629, so we can round this to 63%
:)