Problem One
You will use both m * c * deltaT and H = m * heat of fusion.
Givens
m = 12.4 grams
c = 0.1291
t1 = 26oC
t2 = 1204
heat of fusion (H_f) = 63.5 J/grams.
Equation
H = m * c * deltaT + m * H_f
Solution
H = 12.4 * 0.1291 * (1063 - 26) + 12.4 * 63.5
H = 1660.1 + 787.4
H = 2447.5 or 2447.47 is the exact answer. I have to leave the rounding to you. I have no idea where to round it although I suspect 2450 would be right for 3 sig digs.
Problem Two
Formula and Givens
t1 = 14.5
t2 = 50.0
E = 5680
c = 4.186
m = ??
E = m c * deltaT
Solution
5680 = m * 4.186 * (50 - 14.5)
5680 = m * 4.186 * (35.5)
5680 = m * 148.603 * m
m = 5680 / 148.603
m = 38.22 grams That isn't very much. Be very sure you are working in joules. You'd leave that many grams in the kettle after drying it thoroughly.
m = 38.2 to 3 sig digs.
Temperature is the independent variable in this experiment
Explanation:
A respirometer is a tool used to calculate the rate of breathing of a living organism by calculating the amount of exchange of oxygen and/or carbon dioxide.
When the yeast cells are given sugar in an aerobic (oxygen-containing) environment, then the yeast.
There would be an air bubble at the tip of the respirometer, and our dependent variable is the difference in the duration of the bubble, i.e. incubate in a warm water bath at body temperature (37 ° C) for about 20 minutes.
Answer:
180.56 Kilo joules of energy is removed in the form of heat when 1.00 kg of freon-11 is evaporated.
Explanation:
Molar mass of freon-11 = 137.35 g/mol
Enthalpy of vaporization of freon-11= 
Mass of freon-11 evaporated = 1.00 kg = 1000 g
Moles of freon-11 evaporated = 
Energy in the form of heat removed when 1.00 kg of freon-11 gets evaporated:


The solution for this problem would be:
We are looking for the grams of magnesium that would have
been used in the reaction if one gram of silver were created. The computation
would be:
1 g Ag (1 mol Mg) (24.31 g/mol) / (2mol Ag)(107.87g/mol) =
0.1127 grams of Magnesium
If the patient has to take 2 tablets every 8 hours for 7 days.
24/8=3 3*2=6
this means that he patient will have to take 6 tablets every day.
6*7=42 And the patient must take 42 tablets in all 7 days
Hope this helps! :)