Answer:
Correct, because B it is reported to the nearest miligram
Explanation:
4.6 rounded up is 5
Answer:
Explanation:
Burning fossil fuels releases the carbon dioxide stored millions of years ago. ... The concentration of carbon dioxide in the atmosphere has increased more in the northern hemisphere where more fossil fuel burning occurs. Since the Industrial Revolution the concentration globally has increased by about 40 % .
Answer:
The mass of water = 219.1 grams
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of aluminium = 32.5 grams
specific heat capacity aluminium = 0.921 J/g°C
Temperature = 82.4 °C
Temperature of water = 22.3 °C
The final temperature = 24.2 °C
Step 2: Calculate the mass of water
Heat lost = heat gained
Qlost = -Qgained
Qaluminium = -Qwater
Q = m*c*ΔT
m(aluminium)*c(aluminium)*ΔT(aluminium) = -m(water)*c(water)*ΔT(water)
⇒with m(aluminium) = the mass of aluminium = 32.5 grams
⇒with c(aluminium) = the specific heat of aluminium = 0.921 J/g°C
⇒with ΔT(aluminium) = the change of temperature of aluminium = 24.2 °C - 82.4 °C = -58.2 °C
⇒with m(water) = the mass of water = TO BE DETERMINED
⇒with c(water) = 4.184 J/g°C
⇒with ΔT(water) = the change of temperature of water = 24.2 °C - 22.3 °C = 1.9 °C
32.5 * 0.921 * -58.2 = -m * 4.184 * 1.9
-1742.1 = -7.95m
m = 219.1 grams
The mass of water = 219.1 grams
In this kind of exercises, you should use the "ideal gas" rules: PV = nRT
P should be in Pascal:
445mmHg = 59328Pa
1225mmHg = 163319Pa
V should be in cubic meter:
16L = 0.016 m3
R =

= constant

=

==> P1 * V1 = P2 * V2
V2 =

=
V2 = 0.00581 m3 = 5.81 L
I'm going to suppose you want the adjusted chemical reaction, using the formulas of the compounds. You can see it in the image attached.