Answer:
No, the puddle was formed because of the sun, because if there was snow and it rained then it would have turned slippery or icy
Answer:
the double bond between c and o is shorter and weaker
Explanation:
this is because the bond between c and o involves unequal sharing of electrons whole c and c involves hybridization sp2 of orbitals and also catenation phenomenon in which carbon could form long chain with it's other carbon
Answer : The grams of
consumed is, 89.6 grams.
Solution : Given,
Mass of
= 265 g
Molar mass of
= 80 g/mole
Molar mass of
= 28 g/mole
First we have to calculate the moles of
.

The given balanced reaction is,

from the reaction, we conclude that
As, 1 mole of
produces from 1 mole of 
So, 3.2 moles of
produces from 3.2 moles of 
Now we have to calculate the mass of 


Therefore, the grams of
consumed is, 89.6 grams.
Answer:
The percent yield of this reaction is 70%
Explanation:
The reaction is: N₂ + 3H₂ → 2NH₃
We only have the mass of H₂, so we assume that N₂ is in excess
We convert the mass to moles, to work with the reaction:
450 g . 1mol / 2 g = 225 moles
Ratio is 2:3. 3 moles of H₂ can produce 2 moles of ammonia
Therefore 225 moles of H₂ will produce (225 .2)/ 3 = 150 moles
This is the 100% yield reaction → We convert the moles of NH₃ to mass
150 mol . 17g /1mol = 2550 g
Percent yield = (Produced yield/Theoretical yield) .100
Percent yield = (1575g/2550g) . 100 = 70%
Answer:
39.1-32.5 and you will find your answer it always like that, you subtract your starting point from your ending point
Explanation: