<span>6s²4f¹⁴5d¹⁰6p²
6 shows that the element is in the 6 period,
6p² shows that the element is in the 14th group. (1 and 2 groups have s -electrons as last ones, 13 group has s²p¹, and 14 group has s²p²)
The element is Pb.
</span>
Answer:
2 mole of Sodium hydroxide reacts with 1 mole of Sulfuric acid
Explanation:
Write down the equation in the beginning with reactants and products:
NaOH + H₂SO₄ → Na₂SO₄ + H₂0
Now try to balance it. Try with Na first:
2NaOH + H₂SO₄ → Na₂SO₄ + H₂0
Na atoms are balanced. There are 6 Oxygen atoms on the right and 5 on the left. Balance by increasing the H₂O moles:
2NaOH + H₂SO₄ → Na₂SO₄ + 2H₂0
Check if H atoms are also balanced. They are. That means our final reaction is:
2NaOH + H₂SO₄ → Na₂SO₄ + 2H₂0
2 Moles of NaOH reacts with 1 mole of H₂SO₄
The solution for this problem would be:
The mass of P4O10 is computed by: 0.800 mol x 284 g/mol = 227g t = 15.0 s ( 1 min / 60 s) = 0.25 min
So solving for the rate will be mass over t = m/t = 227/0.25 = 908 g/min would be the answer for this problem.
<h2>Input =

, water and Output =

</h2>
Explanation:
The light reactions of photosynthesis use water and produce Oxygen, NADPH.
The equation for photosynthesis :
→ 
The process of photosynthesis in two stages -
- The first stage is called the light reaction in which the light energy from the sun is captured and converted into chemical energy stored in the form of ATP and NADPH
- The second stage is the process of conversion of ATP molecules to sugar or glucose (the Calvin Cycle)
For a light reaction -
Net Input is of,
, 
Net Output is of, 
Answer:
1.61 × 10⁶ kJ
Explanation:
The human burns energy so as to be healthy.
The amount of energy burnt per day by an adult human is 2 × 20³ kcal per day. Since there is 24 hours in a day, the amount of energy burnt per hour is 2 × 20³ × 24 = 48 × 20³ kcal per hour.
The conversion rate of kcal to kJ is 1 kcal = 4.184 kJ. Therefore converting the kcal per hour to kJ per hour gives:
48 × 20³ × 4.184 = 200.882 × 20³ kJ = 1.61 × 10⁶ kJ