Answer:

Explanation:
1. Molar concentration
Let's call chloroform C and acetone A.
Molar concentration of C = Moles of C/Litres of solution
(a) Moles of C
Assume 0.187 mol of C.
That takes care of that.
(b) Litres of solution
Then we have 0.813 mol of A.
(i) Mass of each component

(ii) Volume of each component

(iii) Volume of solution
If there is no change of volume on mixing.
V = 15.08 mL + 59.70 mL = 74.78 mL
(c) Molar concentration of C

2. Molal concentration of C
Molal concentration = moles of solute/kilograms of solvent
Moles of C = 0.187 mol
Mass of A = 47.22 g = 0.047 22 kg
