Answer:
Na₂CO₃ · 10H₂O
Explanation:
The formula for sodium carbonate hydrate is:
Na₂CO₃ · xH₂O
The unknown "x" is the number of water molecules contained in the hydrate.
To find "x" we have to use the hydrogen percentage in the sample, 7.05 % H.
First we calculate the molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O:
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 23 × 2 + 12 + 16 × 3 + 18x
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 106 + 18x g/mole
Now we devise the fallowing reasoning tanking in account 1 mole of Na₂CO₃ · xH₂O:
if in 106 + 18x grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 2x grams of hydrogen
then in 100 grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 7.05 grams of hydrogen
106 + 18x = (100 × 2x) / 7.05
106 + 18x = 28.4x
106 = 28.4x - 18x
106 = 10.4x
x = 106 / 10.4
x = 10.2 ≈ 10
The formula for the washing soda is Na₂CO₃ · 10H₂O.
Answer:
C. 100
Explanation:
Biochemical researches and studies have found out that an average health hotdog has a calorie of between 100 and 150 which is usually dependent on the additives.
Since the nutrition label on the back of a package of hotdogs (purchased within the US) indicates that one hotdog contains 100 calories then it truly contains such amount of calories. The standard number of calories present in a hotdog is independent of the amount eaten by individuals.
<span>Answer:
.01 moles of D to .005 moles of L ~ so, .01+.005 = .015 total; using this total value, divide the portions of D and L.
so .01/.015 to .005/.015 ~ 67% D to 33% L.
And thus, the enantiomer excess will be 34%.</span>
We can rephrase the statement with a little more specificity in order to understand the answer here.
The mass of the products can never be more than the The mass that is expected.