Mole ratio for the reaction is 1:1
no of moles in NaOH that reacted= 1*21.17/1000=0.02117mols
molarity of HCl=0.02117*10/1000
=2.117M
Answer:
50 g of S are needed
Explanation:
To star this, we begin from the reaction:
S(s) + O₂ (g) → SO₂ (g)
If we burn 1 mol of sulfur with 1 mol of oxygen, we can produce 1 mol of sulfur dioxide. In conclussion, ratio is 1:1.
According to stoichiometry, we can determine the moles of sulfur dioxide produced.
100 g. 1mol / 64.06g = 1.56 moles
This 1.56 moles were orginated by the same amount of S, according to stoichiometry.
Let's convert the moles to mass
1.56 mol . 32.06g / mol = 50 g
<span> rate 3/1= square root of 32/x
square both sides
9/1=32x
x = 32/9
= 3.6
Must be He
molar mass =4
</span>
Answer: False. Hope this helps!!
Answer is: D. It is not sodium bicarbonate.
Balanced chemical reaction of heating sodium bicarbonate: 2NaHCO₃ → Na₂CO₃ + CO₂ + H₂O.
This is chemical change (chemical reaction), because new substances are formed (sodium carbonate, carbon(IV) oxide and water), the atoms are rearranged, so there is no sodium bicarbonate (NaHCO₃) in the test tube.