The answer is:
the molarity = 50 moles/liters
The explanation:
when the molarity is = the number of moles / volume per liters.
and when the number of moles =2.5 moles
and the volume per liters = 0.05 L
so by substitution:
the molarity = 2.5moles/0.05L
= 50 moles /L
MARK ME BRAINLIEST PLEASE!!!!!!!!!
Answer:
D
Explanation:
a precipitate is formed from a solution
First let us determine the electronic configuration of
Bromine (Br). This is written as:
Br = [Ar] 3d10 4s2 4p5
Then we must recall that the greatest effective nuclear
charge (also referred to as shielding) greatly increases as distance of the
orbital to the nucleus also increases. So therefore the electron in the
farthest shell will experience the greatest nuclear charge hence the answer is:
<span>4p orbital</span>
Answer:
A and C
Explanation:
A; Animals inhale and exhale, breath oxygen, leave carbon dioxide.
C; We fart, so do they! (farts are a release of methane gas from our bodies) Just ask my dog...
Hope this helped!
Answer:
2.83 g
Explanation:
At constant temperature and pressure, Using Avogadro's law
Given ,
V₁ = 2.12 L
V₂ = 3.12 L
n₁ = 0.120 moles
n₂ = ?
Using above equation as:



n₂ = 0.17660 moles
Molar mass of methane gas = 16.05 g/mol
So, Mass = Moles*Molar mass = 0.17660 * 16.05 g = 2.83 g
<u>2.83 g are in the piston.</u>