First, we assume that helium behaves as an ideal gas such that the ideal gas law is applicable.
PV = nRT
where P is pressure, V is volume, n is number of moles, R is universal gas constant, and T is temperature. From the equation, if n, R, and T are constant, there is an inverse relationship between P and V. From the given choices, the container with the greatest pressure would be the 50 mL.
Answer:
Explanation:
1. Change object motion - unbalanced force
2. Push or pull - Balanced forces do not cause a change in motion. When balanced forces act on an object at rest, the object will not move. If you push against a wall, the wall pushes back with an equal but opposite force. Neither you nor the wall will move. Forces that cause a change in the motion of an object are unbalanced forces. So if object move it is unbalanced.
3. Have direction - unbalanced force
4. Do not change objects motion - balanced force
5. Net force does not =0 - unbalanced force
6.net force =0 - balanced force
You have a few steps to solve this one. First, we'll find the molar mass by percentage of each element in the molecule. Then, we'll divide each of those relative masses by the atomic mass of each element. The number of times the mass divides into the relative mass is the number of atoms of that element in the molecule:
C: 284.5 x .76 = 216.22
H: 284.5 x .128= 36.416
O: 284.5 x .112 = 31.864.
Now we divide out each element's atomic mass (from the periodic table). it's okay if they're approximated from the decimal answer.
C: 216.22 ÷ 12.011 ≈ 18
H: 36.416 ÷ 1.008 ≈36
O: 31.864 ÷ 15.999 ≈ 2
Therefore, the molecular formula is C18H36O2.
The empirical formula would be found by dividing out all factors of those subscript numbers. In our case, all of them can be divided by 2. The empirical formula would be C9H18O
It is going to be too low because the mass mistakenly used is lower than the initial.
I am attempting the problem for phosphonium Ion rather than its chloride salt. The chemical equation is shown below along with molar masses in mg.
First of all we will calculate the amounts of reactants required for the synthesis of 220 mg of phophonium ion. Calculations for both reactants is as follow,
For
Benzyl chloride,

=

Solving for X,
X =

X = 78.79 mg
For PPh₃:

=

Solving for X,
X =

X = 163.27 mg
Now, Assuming these values as for 95 % conversion, we can calculate 100 % yield as follow,
when

=

Solving for X,
X =

= 231.57 mg
Now, calculate reactants mass with respect to 231.57 mg
when

=

Solving for ,
X =

=
82.93 mg of Benzyl chloride
when

=

Solving for ,
X =

=
171.85 mg of PPh3
So, reaction was started with reacting
82.93 mg of Benzyl Chloride and
171.85 mg of Triphenyl Phosphine.