55.9 kPa; Variables given = volume (V), moles (n), temperature (T)
We must calculate <em>p</em> from <em>V, n</em>, and <em>T</em>, so we use <em>the Ideal Gas Law</em>:
<em>pV = nRT</em>
Solve for <em>p</em>: <em>p = nRT/V</em>
R = 8.314 kPa.L.K^(-1).mol^(-1)
<em>T</em> = (265 + 273.15) K = 538.15 K
<em>V</em> = 500.0 mL = 0.5000 L
∴ <em>p</em> = [6.25 x 10^(-3) mol x 8.314 kPa·L·K^(-1)·mol^(-1) x 538.15 K]/(0.5000 L) = 55.9 kPa
Answer:
1. During diffusion, when the concentration of molecules on both sides of a membrane is the same, the molecules will continue to move across the membrane in both directions.
Hopes it Helps!
Using the Equation: PV=nRT
Where P is the pressure 60 cmHg or 600 mmHg or 600/760= 0.789 atm
V is the volume 125 ml or 0.125 L, n is the number of moles, R is a constant 0.082057, and T is temperature 25 °C or 298 K;
Therefore:
0.789 × 0.125 = n × 0.082057 × 298
n = 0.0987/24.45
= 0.004036 mol
0.004036 mole has a mass of 0.286 g
Hence; 1 mole has a mass of 0.286/0.004036
= 70.8 g /mol
Therefore the molar mass of the gas is 71 g/mol (2 sfg)
Answer:
HClO 7.54
Explanation:
Hypochlorous acid (HClO) is a weakest acid because the pKa value of Hypochlorous acid is very high among the options given in the activity. pKa is a method which is used in order to identify the strength of an acid. The higher the value of pKa of a liquid, lower the strength of an acid while lower the value of pKa of chemical, higher the strength of an acid. In the options, HClO2 is a strong acid due to high lower pKa value.
Answer:
It's explained below.
Explanation:
An everyday situation is when we raise an object.
Now, when we raise an object, energy is transferred to the Earth object system and thus the gravitational field energy of the system will increase.
Now, this energy is usually released when the object falls. The mechanism of this release is known as gravitational force.
In the same manner, two magnetic and electrically charged objects that are interacting at a distance will exert forces on each other and this can lead to transfer of energy between the interacting objects.