A charge of -3 means it gained 3 electrons meaning electrons would go from 15 to 18 because protons and electrons are the same and you start with 15.
So your answer is 15 protons, 18 electrons
When we wish to convert a gas to liquid we have to either
a) decrease temperature
b) increase pressure
In case of fire extinguisher the CO2 is found to be in liquid state, this is as the CO2 is pressurized at high pressure which keeps CO2 in liquid state
the ideal pressure and temperature conditions when CO2 gas can be converted to CO2 gas
Pressure = 5 - 73 atm
Temperature = -57 to 31 degree Celsius
0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
Answer:
19
Explanation:
The total distance traveled by the toy cay would be 19 cm.
The total distance traveled should not be mistaken for total displacement. While displacement measures the distance and direction from the starting position of the toy car relative to its final position, the total distance traveled is calculated by adding all the movements of the toy car together. Hence;
Total distance traveled = 9 + 4 + 6 = 19 cm