Answer is: the mass of a block of magnesium is 177.75 grams.
m(Fe) = 826 g.
d(Fe) = 7.9 g/cm³.
1) Calculate volume of iron and magnesium:
d(Fe) = m(Fe) ÷ V(Fe).
V(Fe) = m(Fe) ÷ d(Fe).
V(Fe) = 826 g ÷ 7.9 g/cm³.
V(Fe) = V(Mg) = 104.56 cm³.
2) Calculate mass of magnesium:
m(Mg) = V(Mg) · d(Mg).
m(Mg) = 104.56 g/cm³ · 1.7 g/cm³.
m(Mg) = 177.75 g.
<span>128 g/mol
Using Graham's law of effusion we have the formula:
r1/r2 = sqrt(m2/m1)
where
r1 = rate of effusion for gas 1
r2 = rate of effusion for gas 2
m1 = molar mass of gas 1
m2 = molar mass of gas 2
Since the atomic weight of oxygen is 15.999, the molar mass for O2 = 2 * 15.999 = 31.998
Now let's subsitute the known values into Graham's equation and solve for m2.
r1/r2 = sqrt(m2/m1)
2/1 = sqrt(m2/31.998)
4/1 = m2/31.998
127.992 = m2
So the molar mass of the unknown gas is 127.992 g/mol.
Rounding to 3 significant figures gives 128 g/mol</span>
I believe the answer is sugar crystals with stirring at 15 degrees Celsius.
Solubility is the maximum amount of a substance that will dissolve in a given amount of solvent at a specific temperature. There are two major factors that affect solubility are temperature and pressure. Temperature affects solubility of both solids and gases, but pressure only affects the solubility of gases. Increasing the surface area of solutes also increases the solubility.
Answer:
1 M
Explanation:
Magnesium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of magnesium chloride = 0.20 mol
Thus, moles of chlorine furnished by magnesium chloride is twice the moles of magnesium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by magnesium chloride = 0.40 moles
Potassium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of potassium chloride = 0.10 moles
Thus, moles of chlorine furnished by potassium chloride is same as the moles of potassium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by potassium chloride = 0.10 moles
Total moles = 0.40 + 0.10 moles = 0.50 moles
Given, Volume = 500 mL = 0.5 L (1 mL = 10⁻³ L)
Concentration of chloride ions is:
<u>
The final concentration of chloride anion = 1 M</u>
Answer:
1.The diagram is attached
2.sodium alginate is a polymer which can be extracted from brown seaweed and is used for defloculating, gelling and thickening
Used also in dermatological preparation
Used in adhensive paste