Answer : The pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Explanation :
To calculate the pressure in the flask after reaction is complete we are using ideal gas equation.

where,
P = final pressure in the flask = ?
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = temperature = 
V = volume = 4.0 L
= moles of
= 0.20 mol
= moles of
= 0.20 mol
Now put all the given values in the above expression, we get:


Thus, the pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Cl2=3.17g/L
Ne=.901g/L
CO2=1.96g/l
therefore Cl2 is the densest gas under the given conditions.
Answer ;
-An element is a substance containing only one type of atom, for example; H2 or 02 (consisting of atoms that all have the same number of protons).
-Microscopic, single atom of that element
-Macroscopic, sample of that element large enough to weigh on a balance
- A substance that cannot be broken down chemically; e.g; sodium metal,
Explanation;
-An element is a substance whose atoms all have the same number of protons: another way of saying this is that all of a particular element's atoms have the same atomic number. Elements are chemically the simplest substances and hence cannot be broken down using chemical reactions.
-An element is uniquely determined by the number of protons in the nuclei of its atoms.
Answer:
The volumes are both, accurate and precise.
Explanation:
In the measurement of a set, precision refers to how much coincidence exists in the measurements of an specific value, as the measurements are close, we can say the volumes are precise.
Accuracy means the agreement that exists between the average of one
large series of measurements and the value of measurement
Media is 4,96 ml and I wanted to measure 5 ml. It is also close.
Answer:
0.66g of water
Explanation:
Molar heat of vaporization of any substance is defined as the heat necessary to vaporize 1 mole of the substance.
If heat of vaporization of water is 40.79kJ/mol and you add 1.50kJ, the moles you vaporize are:
1.50kJ × (1mol / 40.79kJ) = 0.0368 moles of water.
As molar mass of water is 18.01g/mol, mass of water that can be vaporized are:
0.0368 moles × (18.01g / mol) = <em>0.66g of water</em>