Answer:
in a body of 165 pounds, the iron content is 2993.707 mg
Explanation:
- % iron = 0.0040% = (mass iron / mass human) * 100
⇒ mass iron / mass human = 4 E-5
∴ mass human = 165 pounds
⇒ mass iron = 165 pounds * 4 E-5
⇒ mass iron = 6.6 E-3 pounds * ( 453.592 g/pound ) * ( 1000 mg/g )
⇒ mass iron = 2993.707 mg iron
To find the molar mass<span> of </span>Ba(NO3)2<span>, determine the </span>molar masses of all the atoms that form it. The Molar mass for Barium nitrate is <span>261.337 g/mol.</span>
Answer:
A chemical change occurred and a gas was produced.
Step-by-step explanation:
If there is no chemical reaction, the <em>Law of Conservation of Mass</em> says that
Total mass = Mass 1 + Mass 2
However, if the two liquids react and give off a gas, then
Total mass = Mass 1 + Mass 2 + Mass of gas
You are not measuring the mass of the gas, so the mass of the liquids after mixing is less than it was before mixing.
For example, if Liquid 1 was a solution of HCl and Liquid 2 was a solution of Na₂CO₃, they would give off CO₂ on mixing. but you would not be measuring the mass of the CO₂.
Answer:
% = 11.11%
Explanation:
To get the %m/m of any solution we should use the following expression:
%m/m = m solute / m solution * 100
we have the mass of solute, but not the mass of solution, however this can be calculated. solution is made using solute and solvent so:
m solution = 25 + 200 = 225 g
Now that we have the mass of solution, we can calculate the %:
%m/m = 25 / 225 * 100
%m/m = 11.11%
This is the %m/m of this solution
Answer:
a. 0.73
Explanation:
Given data
- Change in the temperature (ΔT): 3.0°C
- Mass of the metal (m): 17.5 g
- Specific heat of the metal (c): ?
We can determine the specific heat of the metal using the following expression.
Q = c × m × ΔT
c = Q / m × ΔT
c = 38.5 J / 17.5 g × 3.0°C
c = 0.73 J/g.°C