Answer:
Explanation:
<u>1) Balanced chemical equation:</u>
<u>2) Mole ratio:</u>
- 2 mol S : 3 mol O₂ : 2 mol SO₃
<u>3) Limiting reactant:</u>
n = 6.0 g / 32.0 g/mol = 0.1875 mol O₂
n = 7.0 g / 32.065 g/mol = 0.2183 mol S
Actual ratio: 0.1875 mol O₂ / 0.2183 mol S =0.859
Theoretical ratio: 3 mol O₂ / 2 mol S = 1.5
Since there is a smaller proportion of O₂ (0.859) than the theoretical ratio (1.5), O₂ will be used before all S be consumed, and O₂ is the limiting reactant.
<u>4) Calcuate theoretical yield (using the limiting reactant):</u>
- 0.1875 mol O₂ / x = 3 mol O₂ / 2 mol SO₃
- x = 0.1875 × 2 / 3 mol SO₃ = 0.125 mol SO₃
<u>5) Yield in grams:</u>
- mass = number of moles × molar mass = 0.125 mol × 80.06 g/mol = 10.0 g
<u>6) </u><em><u>Percent yield:</u></em>
- Percent yield, % = (actual yield / theoretical yield) × 100
- % = (7.9 g / 10.0 g) × 100 = 79%
The answer is 6.1*10^-3 atm.
The pictures and explanations are there.
Answer:
Explanation:
We are to carefully sketch a curve that relates to the potential energy of two O atoms versus the distance between their nuclei.
From the diagram, O2 have higher potential energy than the N2 molecule. Because on the periodic table, the atomic size increases from left to right on across the period, thus O2 posses a larger atomic size than N2 atom.
Therefore, the bond length formation between the two O atoms will be larger compared to that of the two N atoms.
When multiplying numbers, the term with the least significant digits gives how many significant digits will be in the answer. 2.995 has the least with 4 "sig figs", so the answer will have 4 significant digits as well:
2.995/0.16685 = <span>17.9502547198
</span> ↑↑ ↑<span>↑
4 sig figs
So the answer is 17.95.</span>
32’ns()3 jsjsusiiaaiaoaoididudud