Answer: 65.7 grams
Explanation:
1) ratio
Since 1 mole of CaF2 contains 1 mol of F2, the ratio is:
1 mol CaF2 : 1 mol F2
2) So, to produce 8.41 * 10^ -1` mol of F2 you need the same number of moles of CaF2.
3) use the formula:
mass in grams = molar mass * number of moles
molar mass of CaF2 = 40.1 g/mol + 2 * 19.0 g/mol = 78.1 g/mol
mass in grams = 78.1 g/mol * 8.41 * 10^ -1 mol = 65.7 grams
<h3>Answer:</h3>
0.8133 mol
<h3>Solution:</h3>
Data Given:
Moles = n = ??
Temperature = T = 25 °C + 273.15 = 298.15 K
Pressure = P = 96.8 kPa = 0.955 atm
Volume = V = 20.0 L
Formula Used:
Let's assume that the Argon gas is acting as an Ideal gas, then according to Ideal Gas Equation,
P V = n R T
where; R = Universal Gas Constant = 0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹
Solving Equation for n,
n = P V / R T
Putting Values,
n = (0.955 atm × 20.0 L) ÷ (0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 298.15 K)
n = 0.8133 mol
Answer:
Not sure what the answer is
Explanation:
I did this a while ago and dont remember sorry
Answer : The correct options are,
(B) 
(C) 
Explanation :
Boyle's Law : It is defined as the pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.

or,

The relation between the pressure and volume of two gases are:

where,
= initial pressure of gas
= final pressure of gas
= initial volume of gas
= final volume of gas
The Structure of Glycine is attached below and each central atom is encircled with different colors.
Molecular Shape around Nitrogen Atom (Orange):
As shown, Nitrogen is making three single bonds with two hydrogen atoms and one carbon atom hence, it has three bonded pair electrons and a single lone pair of electron. Therefore, according to VSEPR theory it has a tetrahedral electronic geometry but due to repulsion created by lone pair of electrons its molecular geometry becomes Trigonal Pyramidal.
Molecular Shape around Carbon Atom (Green):
As shown, Carbon is making four single bonds with two hydrogen atoms and one nitrogen atom one with carbon atom of carbonyl group hence, it has four bonded pair electrons. Therefore, according to VSEPR theory it has Tetrahedral geometry.
Molecular Shape around Carbon Atom (Blue):
As shown, Carbon is making two single bonds with oxygen and carbon atoms and a double bond with oxygen. Hence, it has a Trigonal Planar geometry.
Molecular Shape around Oxygen Atom (Red):
As shown, Oxygen is making two single bonds with one carbon atoms and one hydrogen atom hence, it has two bonded pair electrons and two lone pair of electrons. Therefore, according to VSEPR theory it has a tetrahedral electronic geometry but due to repulsion created by lone pair of electrons its molecular geometry becomes Bent.