18.4 * 10^9 lbs = (18.4 * 10^9)/2000 tons
Cost = ((18.4 * 10^9)/2000 ) * 318
Cost = $ 2925600000
Answer:
1) Conversion of glucose to glucose 6-phosphate by hexokinase
2) Conversion of fructose 6-phosphate to fructose 1,6-biphosphate by phosphofructokinase
3) Conversion of phosphoenolpyruvate to pyruvate by pyruvate kinase
Explanation:
There are 10 steps in the glycolysis pathway, three of which are irreversible. The enzymes controlling these reactions have not only catalytic properties but the irreversibility of the reaction gives them regulatory properties as well. These reactions serve as control points in the pathway.
Answer:
92.65256 cm^3
Explanation:
To find this, we can simply multiply all three dimensions to get the answer in cubic centimeters, and we get the answer above. If you want to be more specific, we can go by the sigfig rule and the answer would be rounded to 93 cm^3.
Mass = ?
Density = 2.70 g/mL
Volume = 276 mL
Therefore:
D = m / V
2.70 = m / 276
m = 2.70 x 276
m = 745.2 g
I am attempting the problem for phosphonium Ion rather than its chloride salt. The chemical equation is shown below along with molar masses in mg.
First of all we will calculate the amounts of reactants required for the synthesis of 220 mg of phophonium ion. Calculations for both reactants is as follow,
For
Benzyl chloride,

=

Solving for X,
X =

X = 78.79 mg
For PPh₃:

=

Solving for X,
X =

X = 163.27 mg
Now, Assuming these values as for 95 % conversion, we can calculate 100 % yield as follow,
when

=

Solving for X,
X =

= 231.57 mg
Now, calculate reactants mass with respect to 231.57 mg
when

=

Solving for ,
X =

=
82.93 mg of Benzyl chloride
when

=

Solving for ,
X =

=
171.85 mg of PPh3
So, reaction was started with reacting
82.93 mg of Benzyl Chloride and
171.85 mg of Triphenyl Phosphine.