Answer:- 1840 g.
Solution:- We have been given with 3.35 moles of
and asked to calculate it's mass.
To convert the moles to grams we multiply the moles by the molar mass of the compound. Molar mass of the compound is the sum of atomic masses of all the atoms present in it.
molar mass of
= atomic mass of Hg + 2(atomic mass of I) + 6(atomic mass of O)
= 200.59+2(126.90)+6(16.00)
= 200.59+253.80+96.00
= 550.39 gram per mol
Let's multiply the given moles by the molar mass:

= 1843.8 g
Since, there are three sig figs in the given moles of compound, we need to round the calculated my to three sig figs also. So, on rounding off to three sig figs the mass becomes 1840 g.
The answer to this question would be: 3.125%
Half-life is the time needed for a radioactive molecule to decay half of its mass. In this case, the strontium-89 is already gone past 5 half lives. Then, the percentage of the mass left after 5 half-lives should be:
100%*(1/2^5)= 100%/32=3..125%
Answer: B) The energy of the solid increases, and the particles begin to slide past each other.
Explanation:
The energy of the solid matter is required to be increased so that molecules of the solid matter get separated from each other and an transition from solid matter to liquid matter occurs. The liquid components of the matter will slide past each other as they have obtain energy for fluidity. The liquid iron can be molded into any shape and the energy decreases considerably.
1kg = 1000grams
<span>mass of uranium = 235
number of atoms in 1 mole = avogadro's number = 6.02 x 10</span>²³
<span>Each nucleus will release = 200 Mev of energy.
So, E = 200 x (1000/235) x 6.02 x 10</span>²³
= 5.12 x 10²⁶<span> Mev
Now convert this to joules
1Mev = 1.60218 x 10</span>⁻¹³
5.12 x 10²⁶ Mev = 5.12 x 10²⁶ Mev x 1.60218 x 10⁻¹³
= 8.21 x 10¹³ Joules