To most geologists, the term "acid test" means placing a drop of dilute (5% to 10%) hydrochloric acid on a rock or mineral and watching for bubbles of carbon<span> dioxide gas to be released. The bubbles signal the presence of carbonate minerals such as</span>calcite<span>, </span>dolomite<span>, or one of the minerals listed in Table 1.</span>
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
<u>Given:</u>
Concentration of Ba(OH)2 = 0.348 M
<u>To determine:</u>
pOH of the above solution
<u>Explanation:</u>
Based on the stoichiometry-
1 mole of Ba(OH)2 is composed of 1 mole of Ba2+ ion and 2 moles of OH- ion
Therefore, concentration of OH- ion = 2*0.348 = 0.696 M
pOH = -log[OH-] = - log[0.696] = 0.157
Ans: pOH of 0.348M Ba(OH)2 is 0.157
Explanation:
<u>Physical properties of ZBr₂</u>
The compound is an ionic substance. Therefore it will have properties of ionic compounds. Some of these properties are:
- it is a hard solid usually with high melting points or a liquid with high boiling points.
- Soluble in water and insoluble in non-polar solvents.
- It can conduct electricity in aqueous solutions or in molten form.
- it will undergo a fast reaction.
<u>Z is a metal</u>
To form ionic compound, a metal will combine with a non-metal. Bromine is a non-metal and it is expected that Z will be a metal. This is because ionic bonds involves transfer of electron from one specie to the other. Metals are usually the donor and non-metals are the receptor. This is how ionic bond forms. The electrostatic attraction resulting from the ions produced the ionic bond.
<u>Formula of the oxide</u>
ZO
Z 0
+2 -2
It is obvious that Z has 2 valence electrons. It will lose the two valence electrons to attain stability.
Oxygen requires 2 electrons to resemble Neon. This combination will give a compound ZO.
Learn more:
ionic compounds brainly.com/question/6071838
#learnwithBrainly
1 pm = 10∧-10 cm
Therefore, 230 pm is equivalent to 2.3 ×10∧-8 cm.
Atom is in the shape of a sphere,
The volume of a sphere is given by 4/3πr³
Thus, volume of the atom = 4/3π( 2.3 ×10∧-8)³
= 4/3 (3.142 ×12.167×10∧-24
= 5.096 ×10∧-23 cm³
but 1m³= 1000000cm³
Therefore, the volume of the atom = 5.096 ×10∧-29 m³