Answer:
mass molar of gas (Mw):
Mw = 107 g/mol
Explanation:
∴ m gas = 3.82 g
∴ V gas = 0.854 L
∴ T = 302 K
∴ P = 1.04 atm
ideal gas:
∴ n = m / Mw
⇒ PV = RTm/Mw
⇒ Mw = RTm / PV
⇒ Mw = ((0.082 atm.L/K.mol)*(302 K)*(3.82 g)) / ((1.04 atm)*(0.854 L)
⇒ Mw = 106.51 g/mol ≅ 107 g/mol
<span>2.59 g/cm^3
For a face centered cubic crystal, there is 1 atom at each corner that's shared between 8 unit cells. And since there's 8 corners, that gives 8*1/8 = 1 atom per unit cell. Additionally, there are 6 faces, each with 1 atom, that's shared between 2 cells. So 6*1/2 = 3. So each unit cell has a mass of 1 + 3 = 4 atoms. The size of the unit cell will be equal to either the diameter of one atom along the edge, or the diameter of 2 atoms as the diagonal across one face of the cube, whichever results in the larger unit cell. Taking that into consideration, I will use the value of 2 for the diagonal of a face of the unit cell, resulting in the length of an edge of the unit cell being sqrt(2^2/2) = sqrt(2) = 1.414213562 times the atomic diameter. So
1.414213562 * 2 * 0.215 nm = 0.608 nm
So the volume of a single unit cell is (0.608 nm)^3
Avogadro's number of atoms will require 6.0221409x10^23 / 4 = 1.50554x10^23 unit cells and will have a mass of 87.62 grams. The volume will be
1.50554x10^23 * (0.608x10^-7 cm)^3
= 1.50554x10^23 * 0.224755712x10^-22 cm^3
= 33.83776414 cm^3
So the density is approximately 87.62 g/33.83776414 cm^3 = 2.589414585 g/cm^3, when rounded to 3 significant figures is 2.59 g/cm^3.</span>
Halogens is defined as the group of 7 periodic table. As, every periodic table contains 7 valence electrons and they only need 1 more to complete an outer shell, that is why they are extremely reactive. And according to the law that recurring patterns of the properties of elements arise when they are arranged in order of increasing atomic number. As the halogen all act very similarly with each other in chemical reaction, it is true.
The correct option is C.
A Lewis dot diagram is a representation of the valence electron of an atom, which uses dot around the symbol of the atom. Chlorine has seven electrons in its outermost shell, these seven electrons are arranged in form of dot around the atom of chlorine. If you count the number of dot given in option C, you will notice that they are seven.