It would have to be paints consists of pigments,solvents, and binders. Once the [paint has been applied and has dried, the pigments are still able to determine the matched samples.
Answer:
Possible lowest volume = 0.19 cm
Possible highest volume = 0.21 cm
Explanation:
given data
volumetric pipette uncertainty = 0.01 cm³
total volume = 0.20 cm³
solution
we will get here Possible lowest and highest volume that is express as
Possible lowest volume = total volume - uncertainty .....................1
Possible highest volume = total volume + uncertainty ....................2
put here value in both equation and we get
Possible lowest volume = 0.20 cm - 0.01 cm
Possible lowest volume = 0.19 cm
and
Possible highest volume = 0.20 cm + 0.01 cm
Possible highest volume = 0.21 cm
Answer: The new pressure will be 1.1atm
Explanation:
V1 = V
P1 = 3.16atm
V2 = 3V
P2=?
P1V1 =P2V2
3.16 x V = P2 x 3V
P2 = (3.16 x V) /3V
P2 = 1.1atm
Answer:
The answer is 465.6 mg of MgI₂ to be added.
Explanation:
We find the mole of ion I⁻ in the final solution
C = n/V -> n = C x V = 0.2577 (L) x 0.1 (mol/L) = 0.02577 mol
But in the initial solution, there was 0.087 M KI, which can be converted into mole same as above calculation, equal to 0.02242 mol.
So we need to add an addition amount of 0.02577 - 0.02242 = 0.00335 mol of I⁻. But each molecule of MgI₂ yields two ions of I⁻, so we need to divide 0.00335 by 2 to find the mole of MgI₂, which then is 0.001675 mol.
Hence, the weight of MgI₂ must be added is
Weight of MgI₂ = 0.001675 mol x 278 g/mol = 0.4656 g = 465.6 mg