Answer:
12.78 kJ
Explanation:
The correct balanced reaction would be

Mass of methanol = 
Moles of methanol can be obtained by dividing the mass of methanol with its molar mass 

Enthalpy change for the number of moles is given by


The change in enthalpy is 12.78 kJ.
<u>Answer:</u> The above reaction is non-spontaneous.
<u>Explanation:</u>
For the given chemical reaction:

Here, nickel is getting reduced because it is gaining electrons and iron is getting oxidized because it is loosing electrons.
We know that:

Substance getting oxidized always act as anode and the one getting reduced always act as cathode.
To calculate the
of the reaction, we use the equation:


Relationship between standard Gibbs free energy and standard electrode potential follows:

As, the standard electrode potential of the cell is coming out to be negative for the above cell. Thus, the standard Gibbs free energy change of the reaction will become positive making the reaction non-spontaneous.
Hence, the above reaction is non-spontaneous.
Answer:Mass of Potassium chloride =1.762g
Explanation:
Mass of empty beaker = 23.100 g
Mass of beaker with Potassium chloride = 24.862g
Mass of Potassium chloride = Final weight - initial weight = Mass of beaker with Potassium chloride - Mass of empty beaker = 24.862-23.100 = 1.762g
No, it is not a scientific claim. If a ghost hunter catches a voice on video like ghost hunters do you can either believe it or not. Ghosts are more of a i believe it you dont have to type of thing becasue they have not been scientifically proven to exist.