Answer: 32.94 g
Explanation: It's stoichiometry problem so balanced equation is required. The balanced equation is given below:

From the balanced equation, krypton and chlorine react in 1:2 mol ratio. We will calculate the moles of each reactant gas using ideal gas law equation(PV = nRT) and then using mol ratio the limiting reactant is figured out that helps to calculate the amount of the product formed.
for Krypton, P = 0.500 atm and for chlorine, P = 1.50 atm
V = 15.0 L
T = 350.8 + 273 = 623.8 K
For krypton, 
n = 0.146 moles
for chlorine, 
n = 0.439
From the mole ratio, 1 mol of krypton reacts with 2 moles of chlorine. So 0.146 moles of krypton will react with 2 x 0.146 = 0.292 moles of chlorine.
Since 0.439 moles of chlorine are available, it is present in excess and hence the limiting reactant is krypton.
So, the amount of product formed is calculated from moles of krypton.
Molar mass of krypton tetrachloride is 225.61 gram per mol.
There is 1:1 mol ratio between krypton and krypton tetrachloride.

= 32.94 g of 
So, 32.94 g of the product will form.
<span>Well... first, let's recognize that the chemical formula for chlorodifluoromethane is CHClF2. Count out how many valence electrons there are. C = 4, H = 1, Cl = 7, F (X2) = 14. Total is 26. Let's put C as the central atom, and put the other elements surrounding it. Draw a pair of electrons beach each element and the central atom. Then fill the halogen elements with 3 pairs of electrons each to fill their octets. Count out how many dots you have. There should be 26, making this the correct lewis structure!
Remember, hydrogen doesn't have a full octet, only a maximum of two electrons.</span>
Convert 57.6 L to dm3 and divide it by 24
Answer:
A --- (E)-oct-2-en-1-o1
B ----(E)-oct-2-enal
Explanation:
See the attached file for the structure.
Answer:
K = 6.5 × 10⁻⁶
Explanation:
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
Use PV=nRT to find the initial pressure of C₅H₆O₃
P (2.50) = (0.0493) (0.08206) (473)
P = 0.78atm
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
0.78atm 0 0
0.78 - x x 3x
1.63atm = 0.78 - x + x + 3x
P(total) = 0.288atm
C₅H₆O₃ = 0.78 - 0.288
= 0.489atm
C₂H₆ = 0.288atm
CO = 0.846atm

= 0.379


= 6.5 × 10⁻⁶