Answer:
4600s
Explanation:

For a first order reaction the rate of reaction just depends on the concentration of one specie [B] and it’s expressed as:
![-\frac{d[B]}{dt}=k[B] - - - -\frac{d[B]}{[B]}=k*dt](https://tex.z-dn.net/?f=-%5Cfrac%7Bd%5BB%5D%7D%7Bdt%7D%3Dk%5BB%5D%20-%20-%20-%20%20-%5Cfrac%7Bd%5BB%5D%7D%7B%5BB%5D%7D%3Dk%2Adt)
If we have an ideal gas in an isothermal (T=constant) and isocoric (v=constant) process.
PV=nRT we can say that P = n so we can express the reaction order as a function of the Partial pressure of one component.
![-\frac{d[P(N_{2}O_{5})]}{P(N_{2}O_{5})}=k*dt](https://tex.z-dn.net/?f=-%5Cfrac%7Bd%5BP%28N_%7B2%7DO_%7B5%7D%29%5D%7D%7BP%28N_%7B2%7DO_%7B5%7D%29%7D%3Dk%2Adt)
Integrating we get:
![\int\limits^p \,-\frac{d[P(N_{2}O_{5})]}{P(N_{2}O_{5})}=\int\limits^ t k*dt](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cint%5Climits%5Ep%20%5C%2C-%5Cfrac%7Bd%5BP%28N_%7B2%7DO_%7B5%7D%29%5D%7D%7BP%28N_%7B2%7DO_%7B5%7D%29%7D%3D%5Cint%5Climits%5E%20t%20k%2Adt)
![-(ln[P(N_{2}O_{5})]-ln[P(N_{2}O_{5})_{o})])=k(t_{2}-t_{1})](https://tex.z-dn.net/?f=-%28ln%5BP%28N_%7B2%7DO_%7B5%7D%29%5D-ln%5BP%28N_%7B2%7DO_%7B5%7D%29_%7Bo%7D%29%5D%29%3Dk%28t_%7B2%7D-t_%7B1%7D%29)
Clearing for t2:
![\frac{-(ln[P(N_{2}O_{5})]-ln[P(N_{2}O_{5})_{o})])}{k}+t_{1}=t_{2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B-%28ln%5BP%28N_%7B2%7DO_%7B5%7D%29%5D-ln%5BP%28N_%7B2%7DO_%7B5%7D%29_%7Bo%7D%29%5D%29%7D%7Bk%7D%2Bt_%7B1%7D%3Dt_%7B2%7D)
![ln[P(N_{2}O_{5})]=ln(650)=6.4769](https://tex.z-dn.net/?f=ln%5BP%28N_%7B2%7DO_%7B5%7D%29%5D%3Dln%28650%29%3D6.4769)
![ln[P(N_{2}O_{5})_{o}]=ln(760)=6.6333](https://tex.z-dn.net/?f=ln%5BP%28N_%7B2%7DO_%7B5%7D%29_%7Bo%7D%5D%3Dln%28760%29%3D6.6333)

0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
Answer:
28
Explanation:
Velocity ratio= Radius of wheel/radius of axle
Radius of wheel= 4.125 inches
Radius of axle= 0.125 inches
Velocity ratio = 4.125/0.125 = 33
Then;
Efficiency = mechanical advantage/velocity ratio × 100
Since the efficiency of the system = 85%
85 = mechanical advantage/33 × 100
Mechanical advantage = 85 × 33/100 = 28
Answer:
(II) only correctly rank the bonds in terms of increasing polarity.
Explanation:
Bond polarity is proportional to difference in electronegativity between bonded atoms.
Atoms Electronegativity Bond Electronegativity difference
Cl 3.0 Cl-F 1.0
Br 2.8 Br-Cl 0.2
F 4.0 Cl-Cl 0
H 2.1 H-C 0.4
C 2.5 H-N 0.9
N 3.0 H-O 1.4
O 3.5 Br-F 1.2
I 2.7 I-F 1.3
Si 1.9 Cl-F 1.0
P 2.2 Si-Cl 1.1
Si-P 0.3
Si-C 0.6
Si-F 2.1
So, clearly, order of increasing polarity : O-H > N-H > C-H
So, (II) only correctly rank the bonds in terms of increasing polarity