22.0 is the same as saying that in 100 grams of a chocolate bar, there are 22.0 grams of pecans. or to make it easier because of this problem- 100 Kilograms of a chocolate bar, there is 22.0 Kg of pecans. we can use this as a conversion factor (what is used to convert a value to another value.
conversion factor---> 22.0 kg of pecan= 100 kg of chocolate bar
Note: remember this, what you are converting from goes in the denominator, what you converting to goes in the numerator.
5.0 Kg of pecan (100 Kg of chocolate bar/ 22.0 Kg of pecan)= 23 Kg of chocolate bar
Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
If we write the equation of the reaction that will take place, it is:
2HNO₃ + Na₂CO₃ → 2NaNO₃ + H₂CO3
The molar ratio of 2HNO₃ : Na₂CO₃ = 1 : 2
Therefore, we can set up the equation:
M₁V₁ = 2M₂V₂
Where the left side of the equation has the molarity and volume of HNO₃ and the right side has the molarity and concentration of Na₂CO₃. Substituting:
M₁ = (2 x 0.108 x 35.7) / 25
M₁ = 0.308 M
Answer:
Velocity = 22.11 m/s
Explanation:
Using the equation;
λ = h / mv;
where
λ = wavelength ( 3.46 x 10^-33 )
m = mass of the marble ( 8.66 g )
v = velocity ( we gotta find out )
h = planck's constant ( 6.626 * 10^-34 )
Making v the subject of the formula;
V = h /mλ
=(6.626 x 10^-34 ) / 0.00866 ( 3.46 x 10^-33 )
= 22.1135
≈ 22.11 m/s
A conversion factor is a fraction or a ratio representing a relationship of two different measurement values. To write 20% m/v to a conversion factor, we need to remember that a percent is a value that represents the amount of a part per 100 units of the whole. M/v in the given value represents that the percentage is by mass per volume. So, to write it as a conversion factor, we do as follows:
20% m/v = 20 mass units / 100 volume units = 1 mass units / 5 volume units
Usually units of this are in g per L. So, it is equivalent to 1 g / 5 L