Molar mass of sulfur dioxide (SO2) is 64.066g/mol
molar mass of sulfur is 32.065 g/mol
thus, (32.065/64.066 )x100=50%
Search up “Chemistry, how to do empirical formulas” a guy named Tyler Dewitt is really good at explaining
193.38 K was the initial temperature of the krypton.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the krypton gas = 6 litres
initial pressure of the krypton gas = 0.960 atm
initial temperature of the krypton gas = ?
final volume of the krypton gas = 7.70 litres
final pressure of the Krypton gas = 1.25 atm
final temperature of the krypton gas = 55 degrees or 273.25+55 = 323.15 K
Applying the Combined Gas Laws:

Rearranging the equation:
T1 = 
Putting the value in the equation:
T1 = 
T1 = 193.38 K
Initial temperature of the krypton gas is 193.78 K
Explanation:
It is given that energy to transfer one water molecule is
J/molecule
As it is known that in 1 mole there are
atoms.
So, energy in 1 mole =
J/mol
= 13.3 kJ/mol
As, 
Putting the given values in the above formula as follows.


= 0.08377
= 1.213 =
= 
= 
=
water molecules per oil molecule
Thus, we can conclude that the equilibrium concentration at 293 K, assuming that nothing else changes is
.
Let's Assign Symbols to molecules like,
C₂O₄ = X
and
H₂O = Y
Then,
K [ Co (X)₂ (Y)₂ ]
As, Potassium (K) has a O.N = +1
To neutralize, the coordination sphere must have -1 oxidation number.
So,
[ Co (X)₂ (Y)₂ ] = -1
As,
O.N of X = -2
Then
O.N of (X)₂ = -4
Also,
O.N of H₂O is zero as it is neutral, So,
[Co - 4 + 0 ] = -1
Or,
Co = -1 + 4
Co = +3
Result:
Oxidation Number of Coordination Sphere is -1 and Oxidation Number of Cu is +3.