The answer is leucine would be in the interior, and serine would be on the exterior of the globular protein.
The side chain (R group) of the amino acid serine is CH₂OH. The side chain of the amino acid leucine is CH₂CH(CH₃)₂. In globular protein, leucine found in the interior, and serine found on the exterior. The nature of side chain decides the amino acid position in the globular protein , as CH₂CH(CH₃)₂ this is hydrophobic and CH₂OH is hydrophlic.
Answer:
0.019 moles of M2CO3
Explanation:
M2CO3(aq) + BaCl2 (aq) --> 2MCl (aq) + BaCO3(s)
From the equation above;
1 mol of M2CO3 reacts to produce 1 mol of BaCO3
Mass of BaCO3 formed = 3.7g
Molar mass of BaCO3 = 197.34g/mol
Number of moles = Mass / Molar mass = 3.7 / 197.34 = 0.0187 ≈ 0.019mol
Since 1 mol of M2CO3 reacts with 1 mol of BaCO3,
1 = 1
x = 0.019
x = 0.019 moles of M2CO3
In this instance we can use the ideal gas law equation to find the number of moles of gas inside the refrigerator
PV = nRT
where
P - pressure - 101 000 Pa
V - volume - 0.600 m³
n - number of moles
R - universal gas constant - 8.314 J/mol.K
T - temperature - 282 K
substituting these values in the equation
101 000 Pa x 0.600 m³ = n x 8.314 J/mol.K x 282 K
n = 25.8 mol
there are 25.8 mol of the gas
to find the mass of gas
mass of gas = number of moles x molar mass of gas
mass = 25.8 mol x 29 g/mol = 748.2 g
mass of gas present is 748.2 g
M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
Answer:- 64015 J
Solution: There is 4250 mL of water in the calorimeter at 22.55 degree C.
density of water is 1 g per mL.
So, the mass of water =
= 4250 g
Final temperature of water after adding the hot copper bar to it is 26.15 degree C.
So,
for water = 26.15 - 22.55 = 3.60 degree C
Specific heat for water is 4.184 
The heat gained by water is calculated by using the formula:

where, q is the heat energy, m is mass and c is specific heat.
Let's plug in the values in the formula and do the calculations:

q = 64015 J
So, 64015 J of heat is gained by the water.