Answer is: a line containin 7,7e15 cm.
gr(Cu) = 128 pm = 128e-12 m · 10² cm/1 m = 1,28e-8 cm.
n(Cu) = 1 mol.
Na = 6,022e23 1/mol; Avogadro number.
N(Cu) = n(Cu) · Na.
N(Cu) = 1 mol · 6,022e23 1/mol.
N(Cu) = 6,022e23.
l = r(Cu) · N(Cu).
l = 1,28e-8 cm · 6,022e23.
l = 7,7e15 cm.
Answer:
c. The atomic number of the daughter isotope is one more than the parent; the mass numbers are the same
Explanation:
Radioactive decay by beta particle emission involves the emission of an electron.
An electron is a very light particle and its emission does not reflect a loss in mass of the parent molecule. However, the atomic number of the parent molecule increase by one due to the retention of a proton.
Therefore, the daughter isotope has the same mass number as the parent molecule but its atomic number increases by one unit.
An example of beta particle emission is given below;
Th₀(234) ---> Pa₉₁(234) + e₋₁(0)
Thorium₉₀(234) emits a beta particle, e₋₁(0) to give Protactinium₉₁(234)
Correct Question :
Mass of water = 50.003g
Temperature of water= 24.95C
Specific heat capacity for water = 4.184J/g C
Mass of metal = 63.546 g
Temperature of metal 99.95°C
Specific heat capacity for metal ?
Final temperature = 32.80°C
In an experiment to determine the specific heat of a metal student transferred a sample of the metal that was heated in boiling water into room temperature water in an insulated cup. The student recorded the temperature of the water after thermal equilibrium was reached. The data we shown in the table above. Based on the data, what is the calculated heat absorbed by the water reported with the appropriate number of significant figures?
Answer:
1642 J
Explanation:
Given:
Mass of water = 50.003g
Temperature of water= 24.95C
Specific heat capacity for water = 4.184J/g C
Mass of metal = 63.546 g
Temperature of metal 99.95°C
Specific heat capacity for metal ?
Final temperature = 32.80° C
To calculate the heat absorbed by water, Q, let's use the formula :
Q = ∆T * mass of water * specific heat
Where ∆T = 32.80°C - 24.95°C = 7.85°C
Therefore,
Q= 7.85 * 50.003 * 4.184
Q = 1642.32 J
≈ 1642 J