Answer:
pH=10.97
Explanation:
the solution of methyl amine with methylammonium chloride will make a buffer solution.
The pH of buffer solution can be obtained using Henderson Hassalbalch's equation, which is:
![pOH=pKb+log\frac{[salt]}{[base]}](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3DpKb%2Blog%5Cfrac%7B%5Bsalt%5D%7D%7B%5Bbase%5D%7D)
pH = 14- pOH
Let us calculate pOH

[Salt] = [methylammonium chloride] = 0.10 M (initial)
After adding base
![[salt] = \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X20}{(20+50)}= 0.0286M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bsalt%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X20%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0286M)
[base] = [Methylamine]=0.10
After mixing with salt
![[base]= \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X50}{(20+50)}= 0.0714M](https://tex.z-dn.net/?f=%5Bbase%5D%3D%20%5Cfrac%7BmolarityXvolume%7D%7Bfinalvolume%7D%3D%5Cfrac%7B0.1X50%7D%7B%2820%2B50%29%7D%3D%200.0714M)
pKb= -log[Kb]= 3.43
Putting values
pOH = ![3.43+log(\frac{[0.0286]}{0.0714}](https://tex.z-dn.net/?f=3.43%2Blog%28%5Cfrac%7B%5B0.0286%5D%7D%7B0.0714%7D)
Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
N_2 (g) + 3H_2 (g) rightarrow 2NH_3 (g) volume of H_2 = 32.44 At STP 1 mole of H_2 = 22.4L ? mole of H_2 = 32.4L therefore moles of H_2
This method of quantitative determination of percent purity is titrimetric reactions. These reactions most commonly involve neutralization reactions between an acid and a base. Then, we look at the neutralization reaction:
H₂C₂O₄ + 2 NaOH ⇒ Na₂C₂O₄ + 2 H₂O
So, we do the stoichiometric calculations. The important data we should know is the molar mass of oxalic acid which is equal to 90 g/mol.
(0.2283 mol/L NaOH * 0.3798 L * 1 mol H₂C₂O₄/ 2mol NaOH * 90 g/mol H₂C₂O₄) ÷ 0.7984 g *100%
= 488%
This is impossible. The purity can't be more than 100%. Looking at our calculations and the balance reaction, all steps were done correctly. So, I think there is some typographical error in the given. The mass of the sample should be 7.984 g. Then, the answer would be 48.87% purity.