Answer:
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the jar of air = 25.0 L
Number of moles argon = 0.0104 moles
Temperature = 273 K
Step 2: Calculate the pressure of argon with the ideal gas law
p*V = nRT
p = (nRT)/V
⇒ with n = the number of moles of argon = 0.0104 moles
⇒ with R = the gas constant = 0.0821 L*atm/mol*K
⇒ with T = the temperature = 273 K
⇒ with V = the volume of the jar = 25.0 L
p = (0.0104 * 0.0821 * 273)/25.0
p = 0.00932 atm
1 atm =101.3 kPa
0.00932 atm = 101.3 * 0.00932 = 0.944 kPa
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Answer:
<u>1. Net ionic equation:</u>
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s)
<u />
<u>2. Volume of 1.0M AgNO₃</u>
Explanation:
1. Net ionic equation for the reaction of NaCl with AgNO₃.
i) Molecular equation:
It is important to show the phases:
- (aq) for ions in aqueous solution
- (s) for solid compounds or elements
- (g) for gaseous compounds or elements
- NaCl(aq) + AgNO₃(aq) → AgCl(s) + NaNO₃(aq)
ii) Dissociation reactions:
Determine the ions formed:
- NaCl(aq) → Na⁺(aq) + Cl⁻(aq)
- AgNO₃(aq) → Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
- NaNO₃(aq) → Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iii) Total ionic equation:
Substitute the aqueous compounds with the ions determined above:
- Na⁺(aq) + Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq) → AgCl(s) + Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iv) Net ionic equation
Remove the spectator ions:
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s) ← answer
2. How many mL of 1.0 M AgNO₃ will be required to precipitate 5.84 g of AgCl
i) Determine the number of moles of AgNO₃
The reaction is 1 to 1: 1 mole of AgNO₃ produces 1 mol of AgCl
The number of moles of AgCl is determined using the molar mass:
- number of moles = mass in grams / molar mass
- molar mass of AgCl = 143.32g/mol
- number of moles = 5.84g / (143.32g/mol) = 0.040748 mol
ii) Determine the volume of AgNO₃
- molarity = number of moles of solute / volume of solution in liters
- V = 0.040748mol / (1.0M) = 0.040748 liter
- V = 0.040748liter × 1,000ml / liter = 40.748 ml
Round to two significant figures: 41ml ← answer
<span>Answer:
It depends on what came after "0.5440 M H...".
If it was a monoprotic acid, like HCl, the calculation would go like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (1 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
122.7 mL KOH
If it was a diprotic acid, like H2SO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (2 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
245.4 mL KOH
If it was a triprotic acid, like H3PO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (3 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
368.0 mL KOH</span>
The graph is not given in the question, so, the required graph is attached below:
Answer:
According to the graph, the relationship between the density of the sugar solution and the concentration of the sugar solution is directly proportional to each other as they both are increasing exponentially.
The graph shows that, the density of sugar solution will increase with the increase in concentration of sugar in the solution.