Answer:
[KCl] = 1.33 M
Explanation:
Molarity is mol /L
Mol of solute in 1 L of solution
Volume of solution is 750 mL
750 mL / 1000 = 0.750 L
1 mol / 0.750L = M → 1.33
Answer is: A. Chemical energy to electromagnetic energy and thermal energy.
Balanced chemical reaction: 2Mg(s) + O₂(g) → 2MgO(s) + energy.
This is chemical change (chemical reaction), because new substance (magnesium oxide MgO) is formed, the atoms are rearranged and the reaction is followed by an energy change (exothermic reaction because energy is released).
Chemical changes (chemical synthesis) is when a substance combines with another (in this example magnesium and oxygen) to form a new substance.
Answer:
From highest to lowest:
butanol: 117.7 degree Celsius
butanone: 79.64 degree Celsius
diethyl ether: 34.6 degree Celsius
n-butane: -0.4 degree Celsius
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
The molarity is the number of moles in 1 L of the solution.
The mass of NH₃ given - 2.35 g
Molar mass of NH₃ - 17 g/mol
The number of NH₃ moles in 2.35 g - 2.35 g / 17 g/mol = 0.138 mol
The number of moles in 0.05 L solution - 0.138 mol
Therefore number of moles in 1 L - 0.138 mol / 0.05 L x 1L = 2.76 mol
Therefore molarity of NH₃ - 2.76 M