Answer:
1.18 V
Explanation:
The given cell is:
Half reactions for the given cell follows:
Oxidation half reaction:
Reduction half reaction:
Multiply Oxidation half reaction by 2 and Reduction half reaction by 3
Net reaction:
Oxidation reaction occurs at anode and reduction reaction occurs at cathode.
To calculate the
of the reaction, we use the equation:
Putting values in above equation, we get:
To calculate the EMF of the cell, we use the Nernst equation, which is:
where,
= electrode potential of the cell = ?V
= standard electrode potential of the cell = +1.21 V
n = number of electrons exchanged = 6
Putting values in above equation, we get:

Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
1.04gK*1molK/39.01g K= 0.0267 mol K
0.70gCr*1mol/52.0g Cr = <span>0.0135 mol Cr
0.86 gO* 1 mol/16.0 g O = 0.0538 mol O
</span>0.0267 mol K/0.0135 = 2 mol K
0.0135 mol Cr /0.0135= 1 mol Cr
0.0538 mol O/0.035= 4 mol Cr
K2CrO4
Answer is: glycerol because it is more viscous and has a larger molar mass.
Viscosity depends on intermolecular interactions.
The predominant intermolecular force in water and glycerol is hydrogen bonding.
Hydrogen bond is an electrostatic attraction between two polar groups in which one group has hydrogen atom (H) and another group has highly electronegative atom such as nitrogen (like in this molecule), oxygen (O) or fluorine (F).
Answer:
1. During diffusion, when the concentration of molecules on both sides of a membrane is the same, the molecules will continue to move across the membrane in both directions.
Hopes it Helps!